Jakie meble będą najlepsze do małego mieszkania?

Przykład przekazywania informacji

Jakie meble będą najlepsze do małego mieszkania?

26 czerwca 2017 Urządzanie wnętrz 0
urządzanie wnętrz

Urządzając małe mieszkanie zawsze mamy jeden cel – oszczędność miejsca. Szukamy rozwiązań, które umożliwią nam zagospodarowanie przestrzeni jednocześnie jej nie pomniejszając. Nie jest to z pewnością proste i wymaga nie lada sprytu, a także kreatywności od osoby aranżującej wnętrze. Na szczęście obecnie na rynku znajdziemy wiele praktycznych rozwiązań, które w znacznym stopniu ułatwią nam to zadanie.

Szafy na wymiar – idealne zagospodarowanie przestrzeni

Szafy na wymiarPosiadając małe mieszkanie zdecydowanie powinniśmy wziąć pod uwagę rozwiązanie jakim są szafy do zabudowy wnęk. Są to meble maksymalnie wykorzystujące przestrzeń ścian, dzięki czemu są pojemne jednocześnie nie zajmując wiele miejsca. Zastosowanie drzwi przesuwnych jest kolejnym atutem mebli jakimi są szafy do zabudowy. Chociaż by dlatego, że nie wymagają wiele miejsca przed by móc swobodnie z nich korzystać, dzięki czemu idealnie sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach jak przedpokój czy mała sypialnia, w których dotychczas tradycyjnie otwierane szafy były problemem gdyż musiały znajdować się w odpowiedniej odległości od łóżka tak by, meble nie obijały się jedno o drugie przy otwieraniu. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem dla małych wnętrz będą szafy na wymiar gdyż pozwoli to optymalnie wykorzystać wolną przestrzeń. Gotowe wzory dostępne w sklepach zwykle są dużych rozmiarów w związku z czym ciężko może nam być znaleźć idealnie dopasowany model do naszych czterech kątów nie tylko gabarytowo, ale także jeśli chodzi o kwestię zagospodarowania. Kupując meble zawsze czujemy niedosyt, za mało półek, półki za głębokie, za wysokie, za mało miejsca na wieszaki, zawsze znajdzie się coś co zaburzy naszą wizję idealnego mebla. Decydując się na szafy na wymiar problem ten nas nie dotyczy gdyż sami dobieramy wymiary wewnętrznych półek.

Kuchnia szyta na miarę

Problemem małych kuchni zawsze jest brak dostatecznej ilości miejsca, aby pomieścić wszystkie niezbędne w kuchni sprzęty a także naczynia. Dlatego wybierając meble do kuchni powinniśmy kierować się przede wszystkim ich pojemnością i funkcjonalnością. Zdecydowanie najlepiej w pomieszczeniu jakim jest kuchnia sprawdzają się meble kuchenne na wymiar. Mają one idealną liczbę szuflad i półek, a także blatów zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Poza tym ich rozmiar jest optymalnie dopasowany do przestrzeni, dzięki czemu swobodnie możemy poruszać się w kuchni podczas gotowania, jednocześnie mieszcząc cały niezbędny nam asortyment. Najbardziej praktyczne są z pewnością meble kuchenne zawierające dużą ilość szuflad, ze względu na to, że często szafki kuchenne są głębokie co utrudnia nam dostęp do rzeczy znajdujących się na jej tyłach. Wysuwane szuflady eliminują ten problem umożliwiając wygodny dostęp do całej swojej zawartości. Warto zatem wziąć pod uwagę ten aspekt zamawiając kuchnie na wymiar. Z pewnością największą ilość profesjonalnych firm, zajmujących się wyrobem mebli na wymiar znajdziemy w dużych miastach typu Warszawa, Katowice czy Bydgoszcz. Chcąc być w pełni usatysfakcjonowanym z końcowego efektu dobrze jest postawić na sprawdzonych profesjonalnych stolarzy.

Kreatywne meble

Nie mając wiele miejsca często musimy zrezygnować z wygód na które moglibyśmy sobie pozwolić mając większy metraż. Na szczęście wychodząc na wprost naszym potrzebom producenci zadbali również o tych, którzy nie dysponują dużą ilością przestrzeni. Przykładem mogą być łóżka do sypialni chowane w ścianę. Często przy małym metrażu musimy zrezygnować z osobnej sypialni i często funkcję tą przejmuje salon, a to wiąże się z koniecznością sypiania na tapczanie czy rozkładanym narożniku. Z pewnością sen na takiej powierzchni spania nie równa się temu, który gwarantują nam materace łóżka, o równej twardości w każdym miejscy, a także nie posiadający szwów. Na szczęście obecnie nie jest to problemem gdyż w sklepach dostępne są łóżka, które chowane są w ścianę. Dzięki czemu możemy w salonie pozwolić sobie na komfortowy sen fundując łóżko sypialniane, które w dzień nie będzie zagracało przestrzeni. Dodatkowo na spodzie takie łóżka można umieścić półki czy ramki ze zdjęciami, dzięki czemu w dzień będzie ono całkowicie niezauważalne. Innym rozwiązaniem pozwalającym cieszyć się wygodą, a jednocześnie oszczędzają miejsca są podnoszone stoliki do kawy. Na co dzień gdy nie ma takiej potrzeby mogą one służyć jako niewielki stolik kawowy, zaś gdy przyjmujemy gości bądź siadamy do rodzinnego obiadu lub chcemy po prostu komfortowo zjeść, blat stolika można podnieść i rozłożyć, uzyskując stół jadalniany.

Dodatki i zabiegi optycznie powiększające przestrzeń

Jest wiele zabiegów pozwalających optycznie zwiększyć przestrzeń. Odpowiednia organizacje i wykorzystanie sztuczek optycznych pozwoli nam wywołać wrażenie wzrokowe przestronniejszego wnętrza, dzięki czemu nie będziemy się w nim czuli przytłoczeni. Pomóc nam w tym może:

  • odpowiednie oświetlenie,
  • jasne kolory,
  • delikatne i drobne desenie, pionowe pasy,
  • gładka, błyszcząca faktura,
  • lustra.

W uzyskaniu wrażenia przestronności z pewnością pomoże zastosowanie dużych okien, wpuszczających dużo świateł i rezygnacja z długich, ciężkich firan. Znacznie lepiej sprawdzi się zastosowanie ozdobnych rolet. Jasne barwy zaś dodatkowo oświetlą wnętrze, dadzą uczucie harmonii i ładu. Z pewnością chcąc optycznie powiększyć mieszkanie powinniśmy zrezygnować z kamienia na ścianie i wszelkich materiałów z nierówną fakturą czy o pstrokatych wzorach. Z naściennych dekoracji zaś warto jest wykorzystać lustra, dające uczucie trójwymiarowości.

Podsumowując…

Aranżując niewielkie mieszkanie należy postawić na rozwiązania funkcjonalne i praktyczne. Wybierać meble pakowne, ale nie zajmujące dużo przestrzeni, a także poszukiwać kreatywnych koncepcji takich jak np. chowane łóżka. W tym wszystkim nie można zapomnieć również o odpowiednim doborze barw i oświetlenia.